Дар’ївська громада
Херсонська область, Херсонський район

попереждення населення з метою недопущення розповсюдження АЧС та гарантування продовольчої безпеки

Дата: 14.11.2024 10:45
Кількість переглядів: 84

Фото без опису

Африканська чума свиней (АЧС) – це вірусна інфекція, що вражає як свійських свиней, так і диких кабанів, спричиняючи високий рівень смертності серед тварин. Хоча вірус не становить загрози для людей, його вплив на сектор свинарства, економіку країни та регіони є значним, а потенційні наслідки для продовольчої безпеки можуть мати катастрофічний характер.

 

АЧС – чи не найнебезпечніша з усіх хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується:

  • високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати усе, навіть потенційно, інфіковане стадо (або поголів’я в населених пунктах в зоні захисту);
  • запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств та обмежень у сфері торгівлі свинарською продукцією, що впливає на ціни та доступність свинини для споживачів;
  • комплексом витрат на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, втратами внаслідок міжнародних торговельних обмежень, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

 

Як відбувається зараження?
 

      Є кілька варіантів поширення захворювання і способів проникнення в свинячий організм: під час контакту з носієм; трансмісивний шлях; за допомогою механічного переносника.
При контакті заражених зі здоровими тваринами збудник переходить до слизових оболонок, може проникати через шкірні ушкодження, знаходиться в продуктах життєдіяльності тварин, бути в загальних ємностях для корму або води. Комахи передають захворювання трансмісивним способом, причому це стосується не тільки АЧС

     До механічних переносників відносять дрібних гризунів, мишей, і щурів. Захворювання може поширюватися через кішок, собак, домашню птицю. Дикі пернаті несуть явну загрозу для худоби, так від однієї особини може статися зараження цілого свинячого господарства. Не можна виключити і людину з ряду небезпечних розповсюджувачів.


Ознаки захворювання (АЧС):

     При дослідженнях в лабораторіях вірус СЧА показав наступні характеристики: час інкубаційного розвитку складає від 5 до 20 діб. Було виявлено кілька періодів перебігу чуми: надгострий, гострий, підгострий, хронічний. Практичні спостереження показують, що в умовах реальності період інкубації чуми розтягується до 21 – 28 днів, але при цьому хвора тварина не має суттєвих відмінностей від здорової.

     Симптоматика АЧС залежить від періоду перебігу хвороби, а той пов’язаний з підвидом збудника інфекції.

Надгострий - Відноситься до підступних форм хвороби. Немає клінічних ознак, у свиней відсутні симптоми нездужання. Просто раптова, миттєва загибель.

Гострий Інкубаційний період займає від 1 до 7 днів, потім можна помітити наступні ознаки: раптово підвищується температура до 42; наявність гнійних білих виділень з носа, вух, очей з різким запахом; тварина виглядає слабкою, байдужою і пригніченою; параліч задніх кінцівок; наявність блювоти; розлад травлення з кривавими домішками, змінюється запором; тонкі шкірні ділянки за вухами, в області живота, під нижньою щелепою покриваються синцями і синцями чорного кольору.

     У багатьох тварин відзначається наявність пневмонії на ранній стадії АЧС, нерідко основне захворювання маскується під запалення легенів. У супоросних маток спостерігаються аборти. Максимальний термін перебігу захворювання 7 діб. Перед смертю у хворої тварини різко знижується температура, настає стан коми, потім агонія і смерть.

Підгострий - Даний вид характеризується тривалістю хвороби до 30 днів. Точного визначення інкубаційного періоду не існує. У зараженої свині можна спостерігати таку симптоматику: температура то знижується, то підвищується; тварина виглядає пригніченою; з’являється лихоманка; порушується серцева робота. Варто зауважити, що прояви схожі з пневмонією, саме тому заводчики починають лікувати тварин саме від запалення легенів або лихоманки, навіть не підозрюючи, що це африканська свиняча чума. Рівно до того моменту поки не відбувається масова загибель поголів’я.

Хронічний - На сьогоднішній момент немає чіткого визначення тривалості інкубаційного періоду, та й сам недуг практично не піддається діагностуванню. Хронічна форма здатна маскуватися під цілу колекцію інших інфекційних недуг бактеріального типу. Можна спостерігати такі симптоми: утруднене дихання; іноді лихоманка і невеликий кашель; порушується робота серця; свині починають відставати в наборі маси, а у молодняка відзначається затримка в розвитку; запалюються сухожилля, що призводить до швидкого і прогресуючого артриту.

 

Важливо!  Ніколи   не   викидайте  трупи  тварин,  відходи  від  їх  утримання  та  переробки  на  смітники,  узбіччя  доріг,  не  проводьте  захоронення  на  своїх    або  інших  земельних  ділянках.  Не  намагайтеся  переробити  м’ясо  вимушено  забитих  свиней  без  огляду  ветеринарного  спеціаліста.  Пам’ятайте, що це може  привести до  подальшого  розповсюдження  хвороби.

 

 

Враховуючи вищезазначене з метою недопущення ймовірного розповсюдження збудника, забезпечення стабільної епізоотичної ситуації щодо АЧС та гарантування продовольчої безпеки, не купуйте м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених для цього місцях та на стихійних ринках.









 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь