Дар’ївська громада
Херсонська область, Херсонський район

Патронатна сім'я

Дата: 23.02.2022 16:55
Кількість переглядів: 616

Фото без опису

Ще одна програма, яка вже поступово запроваджується в рамках національної стратегії профілактики соціального сирітства – це розміщення дітей у патронатні сім’ї. 26 січня 2016 року Верховною Радою Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який регламентує функціонування патронатної сім’ї.

Навіщо потрібні сім’ї

Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх змінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин. Передбачається вони і для дітей, які зазначили наслідків батьківської недбалості або жорсткого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проводження та виховання у професійні патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі. Відповідно до ситуації у кожному окремому випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, - у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин – або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу.

Хто може бути патронатними вихователями

Патронатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Помічник патронатного вихователя – його чоловік/дружина  чи інший член його сім’ї. Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України).

Які документи треба щоб стати патронатним вихователем

Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального захисту за місцем їх проживання, зокрема до Служби у справах дітей Дар’ївської сільської ради такі документи:

 • Заяву кандидата у патронатні вихователі;
 • Заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг  з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї;
 • Копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічники патронатних вихователів;
 • Довідку про склад сім’ї (форма №3);
 • Копію свідоцтва про шлюб;
 • Копію диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі;
 • Довідки про стан здоров’я патронатного вихователя та членів сім’ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім’ї наркологом, венерологом, психіатром);
 • Довідки про доходи повнолітніх членів сім’ї;
 • Довідки про наявність чи відсутність судимості кандидата в патронатні вихователі та членів сім’ї, які проживають разом із ним;
 • Документ, що підтверджує право власності на житло або користування житловим приміщенням;
 • Письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей; згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

 

Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї

Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців відповідно до вимог статей 252 – 253 Сімейного кодексу України. На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя. Фінансування сімей патронатних вихователів , що передбачає оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини  в сім’ї патронатного вихователя, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку та за умов, затверджених Кабінетом Міністрів України. На утримання кожної дитини, влаштованої у сім’ю патронатного вихователя, виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку ( для дітей віком до 6 років:. з 01 липня 2021 р. – 5032 грн; для дітей віком від 6 до 18 років: з 01 липня 2021 рік – 6275 грн.). Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною здійснюється шляхом виплати патронатним вихователям грошового забезпечення. Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. З 01 липня 2021 р. – 11895 грн. У разі, коли дитині виплачується призначена в установленому порядку стипендія, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у сім’ю патронатного вихователя. По завершенні дії договору про патронат чи при припиненні діяльності сім’ї патронатного вихователя здійснюється перерахунок коштів у відповідності до віку та кількості дітей.

У разі перебування у сім’ї патронатного вихователя дітей віком до 1 року, дітей-інвалідів та одночасно двох і більше дітей розмір грошового забезпечення збільшується на 10 % за кожну дитину та категорію, проте сумарно не більше ніж на 50 %. Нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування патронатних вихователів із сум їх грошового забезпечення здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 

За додатковою інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті можна ознайомитись в Службі у справах дітей

Дар’ївської сільської ради

Адреса: с.Дар’ївка, вул. Соборна, 68-А, тел. 0554745255


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь